logo

Lublin oczami turystów: To miasto z przyjazną atmosferą, ale kiepską promocją

Mężczyzna w wieku do 36 lat z wyższym wykształceniem – to statystyczny turysta odwiedzający Lublin. Tak wynika z przedstawionych przez ratusz badań „Wizerunku i atrakcyjności turystycznej Lublina”. Jak widzą Lublin turyści? Zobaczcie.

Badania przeprowadzono między połową czerwca a połową września tego roku. Obejmowały grupę 847 osób. – Ponad połowa badanych uważa, że Lublin to ośrodek o ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Co trzeci z turystów wskazuje, że wydarzenia w Lublinie mają niepowtarzalną formułę – relacjonuje dr Andrzej Tucki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Co piąty z badanych turystów był z zagranicy. Najwięcej z Ukrainy (29,6) i Niemiec (18,2 proc). Wśród turystów z Polski dominowały osoby z województw lubelskiego (33,1) oraz mazowieckiego (21,4 proc.).

Turyści przyjeżdżają do Lublina na krótko. Średni pobyt osób z Polski w naszym mieście wynosi 3,7 dnia, a turysty z zagranicy – 7 dni. – Kolejną różnicą między polskimi i zagranicznymi turystami są ich wydatki. Ci drudzy wydają dwa razy więcej – podkreśla Krzysztof Łątka, dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych UM Lublin.

Co podobało się turystom? – Atmosfera, jakość i wielkość bazy gastronomicznej to najlepiej oceniane aspekty. Co trzeci badany ocenił je bardzo dobrze, a połowa dobrze – mówi Tucki.

Słabym punktem Lublina jest niewielka możliwość rekreacji i uprawiania sportów. Nie najlepiej jest też z informacjami o Lublinie. Promocja turystyczna miasta wraz z dostępem do materiałów o Lublinie przed przyjazdem oraz ceny noclegów zostały ocenione najgorzej przez badanych.

Czy zgadzacie się z taką oceną Lublina przez turystów?

Źródło: Kurier Lubelski

Działam w:

  • Centrum Kompetencji Wschodnich
  • Miasto Lublin
  • Platforma Obywatelska RP