logo

Turyści bardzo lubią Lublin. Tylko hotele są za drogie

Zwiedzający nasze miasto szczególnie doceniają wydarzenia kulturalne i poziom gastronomii, także cenowy. Z tym ostatnim gorzej jest już jednak, jeśli chodzi o noclegi. Ale i tak wielu turystów, którzy w lecie odwiedzili Lublin, chce przyjechać do nas raz jeszcze.

Jest dobrze, powinno być lepiej – tak w skrócie trzeba podsumować wyniki badań prowadzonych wśród turystów, którzy odwiedzili Lublin od połowy czerwca do połowy września.

Ankieterzy, czyli studenci UMCS z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, przepytali w tym czasie 850 osób, które zwiedzały Lublin. Co piąty przepytany turysta był obcokrajowcem.

- Są to głównie osoby z Ukrainy, Niemiec, a także Wielkiej Brytanii. Turyści krajowi przyjeżdżają do Lublina głównie z województw mazowieckiego, małopolskiego i podkarpackiego – mówi dr Andrzej Tucki z Zakładu Geografii Regionalnej i Turyzmu.

Badacze z UMCS właśnie przekazali ratuszowi raport ze swoich badań. Wynik ogólny: pozytywny. – Ponad połowa badanych uważa, że w Lublinie odbywają się bardzo ciekawe wydarzenia kulturalne. Wysoko ocenili też atmosferę i nastawienie mieszkańców, ale także stosunkowo dobrze odebrali poziom cen w lubelskiej gastronomii, a nieco gorzej w obiektach kulturalnych – opisuje Tucki.

Raport podsumowujący badania podaje też bardzo krzepiące dane, że co czwarta osoba, która wzięła udział w ankiecie, oceniła Lublin jako bardzo atrakcyjne miasto pod względem turystycznym. – Zdecydowana większość badanych potwierdziła, że chciałaby przyjechać do Lublina jeszcze raz i będzie namawiać do tego rodzinę i znajomych – mówi Tucki.

- Nie poznalibyśmy takich wyników, gdyby na badania nie było pieniędzy europejskich – podkreśla Krzysztof Łątka, dyrektor wydziału projektów nieinwestycyjnych urzędu miasta. Badania przeprowadzone między czerwcem a wrześniem kosztowały 10 tys. złotych. Z wyników skorzysta wydział sportu i turystyki urzędu miasta, a także ratuszowe biuro marketingu miasta.

Pierwotnie ratusz planował, że takie zdanie turystów o Lublinie pozna już rok temu. Wtedy jednak firma EU Consult z Gdańska, która wygrała przetarg na przygotowanie badań opinii turystów, okazała się nierzetelna.

Spóźniła się z dostarczeniem wyników, a w dodatku zamiast przedstawić opinie turystów z dużych metropolii, którzy omijają Lublin, jak tego oczekiwał ratusz, zadała pytania mieszkańcom Białej Podlaskiej.

Nikt w ratuszu nie miał też pewności, czy badania są prawdziwe. Dlatego miasto zerwało umowę z EU Consult, a firma zapłaciła karę za nierzetelne podejście do zadania. Wtedy urząd postanowił przeprowadzić badania z pomocą UMCS.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Działam w:

  • Centrum Kompetencji Wschodnich
  • Miasto Lublin
  • Platforma Obywatelska RP