logo

Nowy dworzec w Lublinie. Miasto wyda 2,5 mln zł na plany

2,5 miliona złotych wyda miasto wspólnie z samorządami ościennych gmin na plany poprawy połączeń komunikacyjnych. Największą częścią będzie opracowanie koncepcji nowego dworca, który ma powstać w Lublinie w pobliżu Dworca Głównego PKP, a także koncepcji biletu zintegrowanego i ujednoliconego systemu prezentacji połączeń kolejowych, autobusowych, komunikacji miejskiej i busów na wspólnych wyświetlaczach.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy miałaby się zacząć budowa takiego dworca. Projekt objęty dofinansowaniem nie dotyczy robót budowlanych, a jedynie prac koncepcyjnych.

Ratusz zastrzega, że będzie chciał poszukać inwestora, który sfinansowałby część kompleksu dworcowego obejmującą m.in. hotel i centrum usługowo-handlowe. To miałoby zmniejszyć obciążenie miasta wydatkami. Magistrat podaje przykłady centrów dworcowo-handlowych w Krakowie, Katowicach czy Poznaniu, których koszty sięgały setek milionów złotych.

Aktualnie dla części miasta, w której ma powstać dworzec opracowywany jest plan za-gospodarowania przestrzennego, powinien on być uchwalony do końca roku.

Chodzi również o zaplanowanie sieci podmiejskich linii autobusowych uruchamianych na zlecenie władz Lublina. Projekt obejmuje też sporządzenie koncepcji uzupełnienia sieci drogowej w dziewięciu gminach: Świdnik, Wólka, Lubartów (miasto i gmina), Niemce, Niedrzwica Duża, Głusk, Jastków i Strzyżewice.

Inwestycja ma być realizowana w ramach tzw. Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF). Umowę w tej sprawie podpisały wczoraj władze Lublina i 12 pobliskich gmin. Porozumienie ma pozwolić na sięganie po przyznawane bez konkursów pieniądze na rozwiązanie problemów wspólnych dla poszczególnych samorządów, jak choćby powiązania komunikacyjne, czy też zaopatrzenie w wodę.

– Pieniądze, którymi możemy dysponować to ponad 100 milionów euro – informuje Krzysztof Łątka, dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych w Urzędzie Miasta.

Źródło: Dziennik Wschodni

Działam w:

  • Centrum Kompetencji Wschodnich
  • Miasto Lublin
  • Platforma Obywatelska RP