logo

Studia w Lublinie. Coraz więcej zagranicznych studentów

Uniwersytet Wschodni to projekt, o którym głośno jest od kilku lat. W najbliższym czasie nie powstanie jednak jedna uczelnia, na której działalność naukową prowadziliby naukowcy i studenci z Europy Wschodniej. Miasto ma jednak pomysł, jak przyciągnąć studentów zagranicznych do Lublina.

Projekt „Europejski Uniwersytet Wschodni” w ramach programu Erasmus+ ma mieć jednak nieco inny charakter. Główne jego założenia to promocja Lublina jako miasta akademickiego, a tym samym przyciągnięcie do Lublina jak największej liczby studentów zagranicznych. Ma on być realizowany wraz z trzema lubelskimi uczelniami UMCS, KUL i Politechniką Lubelską.

Jak to robią w Wilnie i Nancy

W ciągu dwóch lat na EUW miasto chce przeznaczyć ponad 700 tys. zł. Na co pójdą te pieniądze? Po pierwsze na sprawdzenie, jakie potrzeby i problemy mają studenci zagraniczni, którzy uczą się w Lublinie. Urzędnicy wraz z uczelniami chcą też zbadać, jak swoją przyszłość widzą maturzyści krajów głównie zza wschodniej granicy. Mają to zrobić za pomocą ankiet internetowych.

W projekcie konieczny jest udział uniwersytetów zagranicznych (tylko wtedy Unia Europejska przekaże dofinansowanie), dlatego ratusz oprócz trzech lubelskich uczelni zaprosił do programu Uniwersytet w Wilnie i Uniwersytet z francuskiego Nancy. Przy współpracy z zagranicznymi uczelniami miasto chce poznać ich sposoby na przyciągnięcie studentów z innych krajów.

- Udział w projekcie jest szansą na lepsze rozpoznanie potrzeb edukacyjnych studentów zagranicznych i dostosowanie oferty do tych potrzeb. Działania, w których KUL jest instytucją odpowiedzialną, to m.in. opracowanie nowego kierunku studiów lub specjalizacji dla studentów z krajów Partnerstwa Wschodniego – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

- Ostatnim etapem programu jest utworzenie nowych kierunków studiów dostosowanych zarówno do potrzeb studenta zagranicznego, jak i lubelskiego rynku pracy – przekonuje Krzysztof Łątka, dyrektor wydziału projektów nieinwestycyjnych w urzędzie miasta.

Wyprzedzimy Kraków?

Już teraz Lublin jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby zagranicznych studentów. Tylko Warszawa i Kraków są chętniej przez nich wybierane. Jak wynika z danych projektu Study in Poland, w tym roku akademickim w Lublinie studiuje 3 037 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 31 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Projekt Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego ma zwiększyć liczbę studentów zagranicznych nawet do 5 tys., a to spowodowałoby, że Lublin byłby drugim najczęściej wybieranym miastem przez ludzi spoza Polski.

W programie nie uczestniczy żadna uczelnia z Ukrainy. – Nadal uważamy, że szczególnie teraz, gdy na Ukrainie dzieją się tak niepokojące rzeczy, powinniśmy współpracować ze stroną ukraińską – mówi Krzysztof Łątka. Dodaje jednak, że w tym programie ukraińskie uniwersytety nie mogą brać udziału. – To projekt tylko dla krajów należących do Unii Europejskiej. Ukraina mogłaby uczestniczyć w nim jako obserwator, ale w tym przypadku poniekąd są dla nas konkurencją, chcemy bowiem zachęcić zaprosić ich potencjalnych studentów do nauki w Polsce – twierdzi Łątka.

Żródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Działam w:

  • Centrum Kompetencji Wschodnich
  • Miasto Lublin
  • Platforma Obywatelska RP